1. Szkolna karta biblioteczna.

Aby móc korzystać ze szkolnej biblioteki należy posiadać szkolną kartę biblioteczną. Jest nią szkolna karta dostępu wraz z naklejonym na nią kodem kreskowym.

karta biblioteczna

Szkolna karta biblioteczna.

2. Wypożyczanie książek.

W celu wypożyczenia książki należy udać się do szkolnej biblioteki i okazać swoją kartę. Po zeskanowaniu kodu kreskowego umieszczonego na karcie, wybrana książka zostanie wypożyczona.*

*w przypadku kłopotów z pamięcią i pozostawienia karty w domu, możliwe jest również wypożyczenie książki bez karty. Wystarczy podać imię, nazwisko oraz klasę.  Niestety sposób ten znacznie wydłuża proces wypożyczenia.

3. Zwrot książek.

W celu zwrócenia książki należy ją dostarczyć do szkolnej biblioteki i oddać bibliotekarzowi. Karta biblioteczna nie jest potrzebna do oddania książki.

4. Katalog biblioteczny online.

Na stronie głównej, w prawym panelu bocznym oraz w menu “szkoła–>biblioteka” znajduje się odnośnik do internetowego katalogu zbiorów bibliotecznych, tzw. “katalog online”. Można w nim sprawdzić jakie książki znajdują się na wyposażeniu biblioteki oraz to czy interesująca nas pozycja jest obecnie wypożyczona czy też nie.

image

5. Tworzenie konta czytelnika w katalogu online.

Czytelnik posiadający “konto czytelnika”, oprócz przeglądania katalogu online może również:

 • sprawdzić jakie książki ma obecnie wypożyczone;
 • zarezerwować interesującą go książkę online;
 • sprawdzić swoją historię wypożyczeń;
 • sprawdzić jakie ma zaległości, i które książki powinien jak najszybciej zwrócić

W celu założenia konta czytelnika należy wejść na stronę katalogu online i:

 • kliknąć na ikonę ZALOGUJ   klucze (ikona znajduje się w prawym górnym rogu strony)
 • po otwarciu menu logowania (zdjęcie poniżej) należy kliknąć na “załóż konto”, wprowadzić swój adres e-mail* i podążać za instrukcjami na ekranie.
  Po założeniu konta, można się logować na “konto czytelnika” za pomocą wprowadzonego adresu mailowego i hasła, które dla siebie wybraliśmy.
  WAŻNE! wprowadzony adres mailowy musi być tym samym adresem, który został podany wychowawcy we wrześniu w szkole.

  Panel logowania do katalogu online.

  Panel logowania do katalogu online.

   

6. Rezerwacja książek online.

Po założeniu na stronie katalogu online “konta czytelnika” można dokonywać internetowej rezerwacji interesujących nas książek.

W tym celu należy odnaleźć w katalogu interesującą nas pozycję, a następnie kliknąć “rezerwuj”.

image

Rezerwacji możemy dokonać w dowolnym czasie, a wybrana przez nas książka będzie gotowa do odbioru w bibliotece już następnego dnia. Czytelnik może maksymalnie zarezerwować 2 książki. Rezerwacja książek, które nie zostaną odebrane następnego dnia zostaje anulowana.

 

W razie jakichkolwiek problemów proszę zwrócić się pana Sławomira Buźniaka.