Klasa 2 a TE na wycieczce przedmiotowej.
Klasa 2 a TE na wycieczce przedmiotowej w sądzie.

Dzisiejszy dzień klasy II TE upłynął pod znakiem Temidy albowiem odwiedziliśmy Wydział Karny i Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Nowym Targu w ramach wycieczki przedmiotowej z podstaw prawa i realizowanego przez szkołę projektu “Przestępstwa i wykroczenia nieletnich w ocenie wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania”.

Młodzież  w Wydziale Karnym dowiedziała się czym jest składanie fałszywych zeznań i co za to grozi, a także jaka kara wymierzana jest za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i w okresie tzw. recydywy. 

Pani SSR Bożena Mikołajska – Dąbek przybliżyła nam też specyfikę pracy sądu i sędziego w obliczu ustawicznych zmian w polskim prawodawstwie. Następnie udaliśmy się do Wydziału Cywilnego, gdzie mogliśmy uczestniczyć w obserwacji dwóch rozpraw w zakresie prawa cywilnego, w szczególności prawa własności. Ku zdziwieniu obserwatorów padały również pojęcia znane nam z ekonomii…

Dziękujemy Pani SSR Bożenie Mikołajskiej-Dąbek i Panu SSR Przemysławowi Mościckiemu za możliwość poszerzenia świadomości prawnej, w szczególności w zakresie odpowiedzialności karnej, a także ciekawych i budzących nieraz skrajne emocje spraw majątkowych.

Dla wszystkich uczestników był to dzień pełen wrażeń, refleksji i ulgi, że byliśmy tylko obserwatorami, a nie stroną postępowania.

Organizatorzy: pani Monika Morawska i pan Paweł Gąsior.